26
جولای

طراحی سازه سوله

طراحی سازه سوله :

ازجمله تخصص های گروه فنی مهندسی پی گستر طراحی سازه سوله و سالن های صنعتی با استفاده از نرم افزار های روز و رایج کشور  وبا رعایت آیین نامه های وزارت مسکن و شهر سازی و قوانین جاری شهرک های صنعتی می باشد . از جمله موارد مهم که در طراحی سازه سوله رعایت می شود در نظر گرفتن صرفه و صلاح کارفرمای محترم با طراحی با وزن و ترکیب ساختاره سازه ای مناسب می باشد و لحاظ کردن شرایط خاص هر منطقه در طراحی .

عوامل تاثیر گذار در طراحی سازه سوله ها

طراحی و محاسبات سازه سوله ها به توجه به موارد زیر صورت می گیرد :

 • ابعاد و وزن مقطع های سوله ها
 • اندازه دهانه های سالن و فاصله بین ستون ها
 • ابعد مورد نیاز جهت کاربری مد نظر
 • حداکثر میزان بارش برف در منطقه
 • ارتفاع ستون های سوله ها که متثر از کاربری آن می باشد
 • تخمین میزان سرعت وزش باد و شرایط اقلیمی

انواع سازه های طراحی و اجرا شده توسط شرکت پی گستر

شرکت مهندسی پی گستر با داشتن  مهندسین متخصص در زمینه طراحی و اجرای سازه سوله ها پروژه های متعددی در موضوعات زیر با موفقیت به سرانجام رسانده

 • با طراحی سازه
 • طراحی سازه های سوله
 • طراحی  سازه های فولادی
 • طراحی سازه های سبک
 • طراحی سازه های فلزی
 • طراحی سازه های بتنی و غیره
 • با نرم افزار طراحی سازه های سوله  بیشتر آشنا شوید

جالب است بدانید یکی از پر کاربردترین سازه های فولادی پیش ساخته همین سازه سوله می باشد . بیش از نود درصد  ساخت و ساز های مورد استفاده برای انبارها، کارخانجات صنعتی، سالن های ورزشی، سالن های تولید دام و طیور و غیره به شکل سازه های سوله طراحی می شوند.

در این بخش به معرفی نرم افزار های پر کاربرد در طراحی سازه سوله می پردازیم

برای طراحی سازه های اصلی سازه از نرم افزارهای Etabs, Safe و Sap2000 کمک گرفته می شود که توسط افراد متخصص اجرا می شود و از شرکت های مشاور و هلدینگ های تخصصی مرتبط با ساخت و سازها کمک گرفته می شود.

اسکلت مهم ترین بخش اصلی سازه سوله است که می بایست به صورت جداگانه تمام اجزای اصلی سوله با نرم افزار نقشه کشی شود. در طراحی سازه سوله ها مهم است که تمام اصول و استانداردها در نظر گرفته شود و به صورت اصولی فونداسیون های سازه سوله تقشه کشی شود.

هزینه و تعرفه طراحی سازه سوله

در براورد هزینه طراحی سازه سوله با بررسی چند متغییر هزینه ان مشخص می شود که در ادامه توضیحات لازم ارائه می ش

ود

متغیر ها عبارتند از :

تعداد ستون های میانی سازه سوله

ایجاد شکل قوسی برای سقف سازه سوله

عرض بزرگ ترین دهانه بر حسب سانتی متر

طول دهانه های سوله بر حسب سانتی متر

ارتفاع بلند ترین دهانه بر حسب سانتی متر

تعداد دهانه هایی که برای طراحی سازه سوله ها، قرار است درنظر گرفته شود.

تناژ سنگین ترین جرثقیل مورد استفاده در کار ساخت و ساز سوله بر حسب کیلوگرم

نوع شیب به کار رفته در طراحی سوله  که تک شیبی باشد یا دو شیبی

انتخاب نوع خروجی در طراحی سازه های سوله: خروجی اتوکد، فایل لیستوفر، خروجی دفترچه محاسبات، خروجی برنامه سپ،خروجی برنامه سیف

نمونه طراحی سوله  های موفق در شرکت پی گستر:

طی چند سال اخیر در شرکت پی گستر توفیق طراحی سازه های مختلفی حاصل شده است که در این مقال کوتاه به چند مورد آن اشاره می شود :

 • طراحی سازه های سوله متعلق به شرکت استیل آذین ایرانیان واقع در شهرک صنعتی علی آباد از توابع شهرک های صنعتی تهران با مساحتی حدود یازده هزار متر مربع جهت تولید قطعات نگهدارنده پرده
 • طراحی سازه اسکلت صنعتی ساختمان طرح توسعه شرکت تولید کیک و کلوچه درنا در شش طبقه با سیستم قابی و سقف دال جهت استفاده برای خطوط تولید پنکیک
 • طراحی سازه طرح توسعه کارخانه تولید شیرآلات شودر در سه طبقه جهت مونتاژ شیرآلات نسل جدید و انبار واقع در شهرک صنعتی عباس آباد به صورت سازه قابی و سقف کامپوزیت
 • طراحی سازه سوله های شرکت پلیمررنگین کمان واقع در شهرک صنعتی شمس آباد با مساحتی بیش از پنج هزار متر مربع و ارتفاع سوله میانی دوازده متر جهت راه اندازی خطوط تولید مصنوعات پلاستکی جدید .
 • طراحی سالن سوله تولید مصنوعات سنگی شرکت اطلس واقع در شهرک صنعتی شمس آباد با مساحتی حدود سه هزار متر مربع و دارای جرثقیل بیست تن
 • طراحی سازه بارانداز میوه و تربار شهر جهرم با دهانه 50 متر جهت استفاده امور میدان میوه و تربار با فاصله ستونهای نه متر و پل میان قابی برای شرکت استیل آذین ایرانیان .
 • طراحی سالن طرح توسعه شرکت پلیمر فجر واقع در شهرک صنعتی شمس آباد جهت استفاده خطوط تولید جدید و در دو طبقه با دهانه حدود سی و سه متر با سیستم قابی و سقف دال بتنی .

در هر جای ایران هستید با طراحی آنلاین سوله در خدمتیم

امروزه میتوان به کمک اینترنت و امکانات مجازی در هر جای ایران و دنیا که باشید از تیم های حرفه ای برای انجام پروژه های خود استفاده کنید

شرکت پی گستر نیز با هدف گسترش بیشتر دانش تخصصی خود برای کارفرماهای محترم این امکان را فراهم کرده تا از راه دور و اینترنت مدارک و توضیحات خود را ارسال کنند و با برگذاری جلسات تحت وب و یا از طریق پیام رسانها جلسات را برگذار کرده و طراحی های حرفه ای و اصولی در سوله انجام دهد .

در هر جای ایران که ساکن هستید می توانید با شرکت پی گستر تماس بگیرید و ازخدمات آنلاین طراحی سوله  بهره مند شوید

 

مشاوره رایگان طراحی سازه سوله

قبل از اقدام به سفارش طراحی و محاسبات سازه سوله می توانید از مشاوره های رایگان مهندسین پی گستر بهره مند شوید و با دادن اطلاعات صحیح و کاربردی در طراحی سازه سوله با مهندسین محاسب و طراح سازه همراه شوید .

اصول طراحی سوله

اولین مرحله طراحی  و  ساخت سوله پس از ابعاد برداری مساحت زمین، ساخت سوله با در نظر گرفتن کاربری مورد نظر است که نسبت به ارتفاع مورد نیاز و طراحی جرثقیل سقفی (در صورت نیاز) ارتفاع ستون های سوله محاسبه می گردد.در طراحی سوله با در نظر گرفتن محل اجرا ، میزان بار برف و زلزله و میزان شدت وزش باد منطقه برابر با نشریه ها و آئین نامه های نظام مهندسی کشور در طراحی لحاظ گردیده و ابعاد سازه شامل ضخامت ها ، طول و ارتفاع و زاویه برش های سازه و ابعاد و اندازه متریال فنداسیون مشخص می گردد. سپس توسط مهندس محاسب پروژه به تایید نظام مهندسی یا شهرداری محل اجرا میرسد.این فرآیند در تمامی مراحل با استفاده از نرم افزارهای تخصصی و   تجربیات حاصله در پروژه های مختلف حاصل می شود .