19
ژوئن

طراحی کارخانه صنعتی

طراحی کارخانه صنعتی

نگرش صحیح در مورد ساخت کارخانه چیست ؟

در این مقال کوتاه  سعی شده تا پروسه صحیحی از روندطراحی و احداث و گام های نخست کارخانه سازی بیان شود . آن هم با نگرشی جامعه و کامل در حد توان و بضاعت .

الف : اولین اقدام مدیر و یا مالک کارخانه چیست ؟؟

وقتی به عنوان مدیر و مالک یک مجموعه صنعتی قصد احداث کارخانه را دارید اولین گام در نظر شما اینست که زمینی خریداری شود و یک سوله و سالن ساخته شود و کارخانه شروع به فعالیت کند .اما واقعیت اینست که احداث یک کارخانه فراتر از خرید و ساخت یک سوله هست .

ب:انتخاب زمین مناسب  و لوکیشن چه تاثیرات مثبتی در آینده کارخانه دارد ؟

حتی در مرحله خرید زمین بهترین لوکیشن و بررسی های منطقه ای اهمیت بالایی دارد.تعیین برنامه فیزیکی کارخانه و فضاهای ضروری حتی چشم انداز و اهداف تجاری و اقتصادی کارخانه در تعیین در این مرحله اهمیت دارد. بنای یک کارخانه مجموعه ایی است از فضاهای اداری  و خدماتی است و ارتباط موثر در جهت تولید بهینه ، اقتصادی و منطقی در مجموعه کارخانه .

ج:مجموعه پی گستر و احداث کارخانه

.شرکت پی گستر علاوه بر تجربه بالا در ساخت سالن ها و سوله های کارخانه ها مشاوره های لازم و ضروری را در اولین گام های ساخت کارخانه ارائه می دهد در ادامه سعی شده تا مطالب کاملتر و جامعتر در مورد ساخت و احداث کارخانه ارائه شود با ما همراه  باشد .بسیاری از افرادی که قصد ساخت کارخانه یا طراحی کارخانه یک واحد صنعتی را دارند پس از خرید زمین صنعتی در صدد سفارش ساخت یک سازه تولید شده از تیر ورق (سوله) هستند. اما یک کارخانه مفهوم دقیق تر و تخصصی دارد که با طراحی فضاها و ایجاد ارتباط بین فضاها و در تعامل بین کارگران تولید و پرسنل اداری و مدیران مجموعه حاصل می شود.

 

 

 

 

 

گام های مهم در طراحی کارخانه صنعتی

گام های مقدماتی

گام اول : انتخاب محل و لوکیشن مناسب کارخانه

گام دوم :تعیین برنامه فیزیکی و دو بخش کلان و خرد

گام سوم:تعیین ارتباط فضایی و کاربری های کارخانه با یکدیگر

گام چهارم :بررسی استاندارهای فضایی

گام پنجم:تعیین مساحت های مورد نیاز برای فضاها

گام هایی در راستای آینده نگری و چشم انداز کارخانه

گام ششم :در نظر گرفتن چشم انداز های توسعه کارخانه و لکه گذاری فضاهای آتی در سایت مجموعه کارخانه.

گام هفتم:نکاتی که باید در روند طراحی کارخانه مورد توجه باشد

گام هشتم :اهداف  کارخانه و مطالعات چشم انداز توسعه کارخانه

گام نهم :بررسی  موقعیت و تعیین جانمایی احداث کارخانه و بررسی دسترسی ها ی محلی

گام دهم :تعیین دیاگرام هاو لکه گذاری کلی فضاها (فضاهای خدماتی ،اداری ،تولیدی ،فضای سبزو…)

گام های زیر ساختی کارخانه

گام یازدهم :تعیین تاسیسات واحد صنعتی ( کارخانه) و نحوه ساخت زیر ساخت های تاسیساتی متناسب با کارخانه

گام دوازدهم :محاسبه ظرفیت و تهیه نقشه های شماتیک تجهیزات و ماشین آلات  کارخانه

گام سیزدهم :بررسی نقشه هابا جزئیات و توجه به عملکرد و زیبایی ساختار بیرونی

گام چهاردهم :انجام پیش بینی های لازم جهت توسعه کارخانه .

 

 

 

سوابق شرکت پی گستر در طراحی کارخانه های صنعتی

طی چند سال اخیر در شرکت پی گستر توفیق طراحی سازه های مختلفی حاصل شده است که در این مقال کوتاه به چند مورد آن اشاره می شود :

1-      طراحی سازه های سوله متعلق به شرکت استیل آذین ایرانیان واقع در شهرک صنعتی علی آباد از توابع شهرک های صنعتی تهران با مساحتی حدود یازده هزار متر مربع جهت تولید قطعات نگهدارنده پرده

2-      طراحی سازه اسکلت صنعتی ساختمان طرح توسعه شرکت تولید کیک و کلوچه درنا  در شش طبقه با سیستم قابی و سقف دال جهت استفاده برای خطوط تولید پنکیک

3-      طراحی سازه طرح توسعه کارخانه تولید شیرآلات شودر در سه طبقه جهت مونتاژ شیرآلات نسل جدید و انبار واقع در شهرک صنعتی عباس آباد به صورت سازه قابی و سقف کامپوزیت

4-      طراحی سازه سوله های شرکت پلیمررنگین کمان واقع در شهرک صنعتی شمس آباد با مساحتی بیش از پنج هزار متر مربع و ارتفاع سوله میانی دوازده متر جهت راه اندازی خطوط تولید مصنوعات پلاستکی جدید .

5-      طراحی سالن سوله تولید مصنوعات سنگی شرکت اطلس واقع در شهرک صنعتی شمس آباد با مساحتی حدود سه هزار متر مربع و دارای جرثقیل بیست تن

6-      طراحی سازه بارانداز میوه و تربار شهر جهرم با دهانه 50 متر جهت استفاده امور میدان میوه و تربار با فاصله ستونهای نه متر و پل میان قابی برای شرکت استیل آذین ایرانیان .

7-      طراحی سالن طرح توسعه شرکت پلیمر فجر واقع در شهرک صنعتی شمس آباد جهت استفاده خطوط تولید جدید و در دو طبقه با دهانه حدود سی و سه متر با سیستم قابی و سقف دال بتنی .

 

در هر جای ایران هستید با طراحی آنلاین سوله در خدمتیم